Преди да разберете как може да се справите с този тип поведение е необходимо да разберете какво представлява.
Във всички поведенчески науки агресията остава едно от най-неразбраните понятия.
От широката общественост тя се възприема като нетипична форма на поведение при ситуации на конфликт и се появява при стресиращи и неблагоприятни обстоятелства, предизвикани от аморалното поведение на дадените участници в конфликта.
Проявата и води до отрицателни последици и причинява вреда или травмираща болка на участниците в конкретната ситуацията. Може да бъде вербална /с думи/ или невербална /физическа/.
Областта, от която произлизат всички емоции, е мозъкът. И точно там се появява и стартира, карайки човек да се държи агресивно.
След многогодишни продължителни проучвания, учените са открили две области в мозъка, които пряко регулират и влияят на това поведение .
- Първата е амигдалата, която може да причини това неконтролируемо поведение. След като сетивно от външната заобикаляща среда чрез това какво вижда и чува човек в мозъчните неврони информацията стигне до амигдалата, тя задейства производството на хормони, които го карат да се държи по този начин.
- Втората област, която играе регулаторна роля за появата на агресия, е хипоталамусът. Хипоталамусът причинява агресивното поведение, когато е електрически стимулиран. Съществуват рецептори, които си взаимодействат с невротрансмитерите серотонин и вазопресин и те определят нашето настроение и поведение.
Причини за поява на Агресия
Различни са факторите и причините, които могат да повлияят за изразяването и на вербално и невербално ниво и те са:
Биологични
От двата пола мъжете са по-склонни към изразяването на физическа агресия отколкото жените. Жените използват нефизични форми на вербална агресия, като социално отхвърляне и др.
Околна среда
Важна роля за проявата на този тип поведение е семейната среда в детството. Хора, които са били свидетели в детските си години на караници и скандали в семейството си, вярват, че насилието и враждебността са приемлив начин на изразяване на недоволството.
Други причини
Заболявания, като психоза, епилепсия, деменция, употребата на наркотици, злоупотребата с алкохол и мозъчните травми или аномалии биха могли да са фактори за появата на агресия.
Видове агресия
Появата и може да се причини от различни психологични процеси. Определящо за вида агресивно поведение е причината за неговата поява.
Емоционалната/импулсивната
Емоционалната или импулсивната е в резултат от импулсивни емоции. Те не се проявяват от предварително намерение. Негативните емоции, които човек преживява временно/моментно/, водят до появата на този вид агресия.
Инструменталната/когнитивната
Умишлено планираната е наречена инструментална или когнитивна агресия. Нейната проява е предварително обмислена и изчислена. Тя не е свързана толкова с проява на чувства. С нея се цели да се нарани някой друг. Агресорът мисли, че това е по-лесен начин да постигне целта си. Пример е наемането на терорист, който убива, с цел политическо надмощие.
Съществуват разлики между емоционалната и инструменталната. Доказано е, че емоционалната агресия има по-малко последици от когнитивната и инструментална. Двата вида агресии се разграничават по пътя до крайната точка на един континуум.
Физическа
Физическата агресия включва физически увреждания на участника в дадена ситуация, например чрез стрелба с оръжие, пронизване, удари или ритане.
Вербална
Вербалната изключва физическа вреда на даден участник от конфликтната ситуация. Тя се характеризира с викане, крещене, псуване, обидни думи и т.н.
Социална/релационна агресия
Тя се определя като умишлено увреждане на социалните отношения на друг човек. Социалната може да включва клюки за друго лице, изказвания и прояви под формата на хомофобски, сексуални или расови епитети и шеги, които са с цел да причинят вреда на индивидите.
Киберагресия
За осъществяването на киберагресията се използват средства като: компютри, мобилни телефони и други електронни устройства. Този вид все повече се увеличава в световен мащаб. Най-уязвимата група за кибертормоз са децата в тийнейджърска възраст.
Кибертормозът може да бъде насочен към всеки човек с различно от традиционната представа поведение – лесбийките, транссексуалните, хомосексуалните, бисексуалните.
Лечение на агресивно поведение
Съществуват различни видове терапия, полезни при лечението на агресивно или насилствено поведение. Терапията/лечението/ се определят от причините за проявата на поведението, от личността и от житейския опит на лицето.
Когато агресията е проявена в домашна среда с насилие над един партньор, не може да има терапия за двойки. Причината е, че в повечето случаи жертвата на домашно насилие е застрашена от агресора, ако той не желае или не може да се промени по време на терапията.
За тези, които проявяват насилствено поведение се препоръчват два вида терапия:
Когнитивно поведенческата терапия. Тя се фокусира върху обучението с цел разбиране и контролиране на агресията. По време на терапията се изпробват различни механизми за справяне с мислите и чувствата, свързани с появата на насилствено поведение. Уязвимите трябва да се научат как да оценяват правилно последствията от думите и действията си.
НЛП Терапия. Това е друг по-нов вид терапия, която може да се използва за препрограмиране поведението и емоциите на човек. Тя се явява краткосрочен терапевтичен метод с много добри резултати. Може бързо и лесно да се препрограмира поведението на агресивното лице до степен до която ще бъде в полза не само за него, но и за обществото като цяло, защото всички ние знаем, че агресията не води до нищо добро. Това става с конкретни НЛП техники, които се прилагат в процеса на терапия.
Ако вие или ваш близък приятел има агресивно поведение, може да се свържете с мен – Милен Петров – НЛП Терапевт и Консултант на телефон 0879859058 сега и да разберете, какви са възможностите за помощ.
Обикновено класическата психотерапия има за цел да разкрие дълбоките и скрити емоции/чувства на агресора, които го подтикват към проява на агресивно поведение. Чувства и емоции като срам, унижение или страх водят до защитна проява чрез поведение.
Насилственото и агресивното поведение може да възникне в резултат на настъпило в детска възраст насилствено поведение над агресора, който се проявява в момента. Чрез своята агресия той отговаря на агресията, проявена над него в детството му. За да бъде предотвратено подобно агресивно поведение, създадено от детството, трябва да търсят причините в детството.
НЛП не търси причините, а търси начини как да помогне СЕГА! Защото дори и да знаете причините, това не ви помага. Много хора идват при мен на консултации и те осъзнават, че са били подложени на тормоз от страна на родителите си, но това не им е помогнало и едва след няколко НЛП техники намират промяна в своето поведение.
Благодаря, че прочетохте статията до край!
Милен Петров
НЛП Терапевт
0879859058
info@nlptherapy.bg
Източници:
- https://www.cdc.gov/nchs/fastats/homicide.htm
- https://www.apa.org/topics/violence/partner
- https://www.sciencedaily.com/terms/aggression.htm
- https://opentextbc.ca/socialpsychology/chapter/defining-aggression/
- https://www.verywellmind.com/what-is-aggression-2794818
Милен Петров е успешно сертифициран НЛП Мастър Практик, към международното НЛП Общество в САЩ при ко-създателя на НЛП д-р Ричард Бандлър. Той помага на хора, които имат затруднения в своя живот свързани с Паник Атаки, Страхове, Неудовлетвореност и др. тревожни и депресивни състояния. Използва метода НЛП за да получат повече Спокойствие, Щастие и Хармония в живота си!
Ако и Вие искате да се чувствате добре свържете се с Милен Петров НЛП Терапевт на тел. 0879 85 90 58
2 thoughts on “Агресия”
Здравейте!Във връзка съм от половин година и моя партнйор е агресивен.Случи се да ме души!Питането ми е,дали самата агресия е възможно да се парира по някакъв начин?
Здравейте Наташа, разбира се че може да се парира агресията. В НЛП има конкретни техники, които могат да ви научат как става това.