Понякога хора преминават през периоди на усещане за потиснатост и тъга за кратък период от време, часове или няколко дни, но когато те са в състояние на депресия – могат да изпитват тъга за седмици или месеци.
Повечето хора смятат, че това е тривиално състояние и не е истински здравословен проблем. Но, те грешат – това е истинско психично заболяване с истински симптоми.
За щастие с правилната терапия и подкрепа всеки може да постигне пълно преодоляване на това нежелано състояние.
Как да разберете дали имате депресия?
Тя влияе на всеки по различен начин и може да предизвика голямо разнообразие от симптоми. Те се разпростират от трайни чувства на нещастие и безнадеждност, през загуба на интерес към нещата, които обичате, до крайно нежелание за живот.
Често хората с депресия също имат симптоми на безпокойство. Възможно е да има и физически симптоми като чувство на постоянна умора, непълноценен сън, липса на апетит или намалено либидо, както и различни болки в отделни части на тялото.
Симптомите на депресия варират от тежки до леки. В най-леката си форма, може просто да се чувствате с понижен дух, докато тежката може да ви накара да чувствате желание за самоубийство, понеже си мислите, че вече не си струва да живеете. Повечето хора изпитват чувства на стрес, нещастие или безпокойство по време на трудни периоди.
Ако сте се чувствате потиснати в продължение на повече от няколко дни, се замислете за мерки, чрез които да разберете дали реално сте депресирани.
Кога да посетите специалист?
Важно е да потърсите помощ от терапевт, ако мислите, че може да сте депресирани. Много хора чакат прекалено дълго време, преди да потърсят помощ, но колкото по-скоро посетите специалист, толкова по-скоро ще можете да поемете по пътя на възстановяването.
Преди да прочетете статията до края и да разберете за симптомите, може да прочетете следните статии:
Какво може да ни докара депресия?
Понякога има някакъв тласък за поява на депресия. Събитията, променящи живота ви като изненадващо съкращение на работа, смърт на близък, дори появата на бебе в семейството, могат да станат причина за това състояние.
Хората с фамилна анамнеза са по-склонни да я получават. Също можете да станете депресирани без очевидна причина. Засяга около един на всеки 10 души в даден момент от живота. Тя засяга мъже и жени на всякаква възраст.
Какви са симптомите на депресията?
Симптомите на депресия могат да бъдат психологически, физически и социални. Най-често хората се чувстват тъжни и губят интерес към ежедневните дейности, които преди са доставяли удоволствие.
Психологически симптоми:
- Продължителна липса на настроение или тъга
- Усещане за безпомощност и безнадеждност
- Липса на увереност
- Чувство за вина
- Раздразнение и непоносимост към другите
- Липса на мотивация
- Трудно вземане на решения
- Чувство на тревожност или неоснователно притеснение
- Мисли за самоубийство или за самонараняване
Физически симптоми:
- Движите се или говорите по-бавно от обикновено
- Промяна в апетита или тегло (обикновено отслабват, но понякога се качват кг.)
- Запек
- Необясними болежки
- Липса на енергия
- Понижено сексуално желание (намалено либидо)
- Промени в менструалния цикъл
- Нарушения в съня – например затруднено заспиване през нощта или събуждане много рано сутринта
Социални симптоми:
- Не се справяте добре на работа
- Избягвате контакт с приятели и участвате в по-малко социални дейности
- Пренебрегвате вашите хобита и интереси
- Имате затруднения в семейния си живот
Депресията много често се появява постепенно, и е възможно да не осъзнаете, че нещо не е наред. Много хора се опитват да се справят със своите симптоми, без да осъзнават, че не са добре и им е необходима помощ от терапевт. Понякога някой приятел или член на семейството ви може преди вас да осъзнае, че нещо с вас не е наред.
Специалистите описват депресията в няколко степени на сериозност:
- Лека – има бегло въздействие върху ежедневието
- Умерена – оказва значително влияние върху ежедневието
- Тежка – прави почти невъзможно преминаването през ежедневните дейности
Може да е трудно да се направи разлика между скръбта и депресията. Двете споделят много общи характеристики, но има някои важни различия между тях.
- Да скърбиш за някого е напълно естествен отговор на загубата, докато депресията е психичен проблем.
- Хората, които са наскърбени, изпитват чувство на тъга и загуба, но все пак могат да се наслаждават на нещата и да се надяват за своето бъдеще. За разлика от това, хората, които са депресирани, постоянно се чувстват тъжни. Те не се наслаждават на нищо и за тях е трудно да бъдат позитивни за бъдещето.
Има различни видове психични заболявания, при които депресията може да бъде един от симптомите. Те включват:
- Следродилна депресия – някои жени я развиват след като родят.
- Биполярно разстройство – известно още като „маниакална депресия„, при биполярното разстройство има мигове на депресия и прекалено рязко настроение (мания). Симптомите на биполярното разстройство са подобни на тези на клинична депресия, но пристъпите на мания могат да включват вредно поведение като хазарт, взимане на наркотици и небезопасен секс.
- Сезонно афективно разстройство – със сезонен характер, обикновено се появява през зимата.
Как се лекува?
Лечението може да включва комбинация от промени в начина на живот, НЛП Терапия и медикаменти. Препоръчваното Ви лечение ще се основава на това дали имате лека, умерена или тежка депресия. Специалист може да прецени какво е подходящо за вас.
Много хора се възстановяват, като направят някои промени в начина на живот като например увеличаване на физическата активност, намаляване на алкохола, отказване от тютюнопушенето и здравословно хранене. Четенето на книга за самопомощ, също може да е полезно.
Милен Петров
НЛП Терапевт
0879859058
Info@nlptherapy.bg
Милен Петров е успешно сертифициран НЛП Мастър Практик, към международното НЛП Общество в САЩ при ко-създателя на НЛП д-р Ричард Бандлър. Той помага на хора, които имат затруднения в своя живот свързани с Паник Атаки, Страхове, Неудовлетвореност и др. тревожни и депресивни състояния. Използва метода НЛП за да получат повече Спокойствие, Щастие и Хармония в живота си!
Ако и Вие искате да се чувствате добре свържете се с Милен Петров НЛП Терапевт на тел. 0879 85 90 58