Какво е следродилна депресия?
Следродилна депресия е психично заболяване, което се появява при някои жени след раждането на детето им. В повечето случаи състоянието се появява за период от 4 до 6 седмици след раждането, но има и случаи, при които може да е от няколко месеца.
Досега в науката не е известно на какво се дължи появата на Следродилна депресия. Това състояние в никакъв случай не е знак, че майката няма да заобича детето си. Това е психично разстройство, което може да бъде лекувано с помощта на групи за подкрепа, консултиране с НЛП Терапевт или с прием на лекарства. Но практиката показва, че лекарствата не са за предпочитане, защото те само подтискат симптомите и могат да нанесат по големи щети в дългосрочен период.
Този вид депресивно състояние засяга не само майките. Проучване е установило, че около 10% от новите бащи изпитват следродилна депресия. J
Симптоми на Следродилна ДЕПРЕСИЯ
Симптомите, изброени по-долу, могат да повлияят на ежедневния живот на младата майка и връзката ѝ с бебето, семейството и нейните приятели. Ако има проявление на изброените по-долу в статията симптоми, е необходимо да се потърси помощ от НЛП Терапевт.
За да се пребори с проблема, майката сама трябва да приеме, че имат такъв. В противен случай следродилната депресия може да продължи месеци или години, ако не се вземат бързи мерки от страна на майката и семейството ѝ.
Ако имате притеснения относно вашето психично здраве след раждането може да се обадите на Милен Петров – НЛП Терапевт и Консултант и да си запазите час за консултация на телефон 0879 85 90 58 или да дочетете статията до край.
Ранни симптоми на следродилна депресия при майката:
- Чувството за тъга или вина от време на време е нормално. Но ако майката плаче или често се чувства нещастна от това, че е станала родител, това може да е сред първите признаци на депресия.
- Ако след появата на бебето майката спре да се смее на любимата си романтична комедия, намали интереса или привързаността към партньора си, откаже да приема любимите си храни или спре изцяло да поема храна, е необходимо да се консултира и говори с лекуващия си лекар за тези промени в настроението, хранителните си навици и обичайните ѝ дейности и забавления, които я правят щастлива.
- Трудното вземане на решения може да се дължи на няколко фактора. Майката може да е твърде уморена, за да мисли правилно. Ако майката не може да реши дали да стане от леглото, да вземе душ, да смени пелената на бебето си или да изведе детето си на разходка, това може да са ранни симптоми на следродилна депресия.
- Всяка майка изпитва тревога, че няма да бъде добра майка. Коя ли майка не се притеснява за това? Това е често срещана тревога сред майките, чиито бебета са болни или преждевременно родени, или са родени със специални нужди. Но ако това не е конкретната ситуация на майката, тогава нейните постоянни съмнения биха могли да означават нещо друго.
- Ако майката има промени в режима си на сън, което е извън нормалните граници за една майка, това е притеснително. Промените се изразяват по това, че майката не може да си почине, когато детето ѝ спи или спи през цялото време.Това вероятно е нещо различно от нов режим на сън.
- Ако майката има стресиращи промени в живота си (например: проблеми с партньора си или семейството, няма помощ за грижите за бебето или загуба на близък човек), могат да предизвикат депресия.
- Напреднали признаци на следродилна депресия са мислите за самонараняване, самоубийство или нараняване на бебето. Те са рядко и сериозно психично заболяване, което се случва при следродилна депресия. Ако майката има такива симптоми, трябва незабавно да се обади на терапевт за предотвратяването на по-тежки травми.
Често срещани симптоми на следродилната депресия при майката:
- Постоянно чувство на понижено настроение и тъга.
- Плашещи мисли, че майката може да нарани своето бебе
- Чувство на възбуденост и раздразнителност
- Поява на безчувственост и апатия
- Мисли за самонараняване или самоубийство
- Промяна в навиците на хранене (повишен апетит или загуба на апетит)
- Поява на чувство на безпомощност и невъзможност да се грижи за новороденото бебе
- Безсъние през нощта и сънливост през деня
- Затруднения при общуването с бебето
- Поява при чувство на безразличие и чувство на неудоволствие в компанията на новото бебе
- Умора и липса на енергия през цялото време
- Загуба на интерес към околния свят
- Безразличие към неща, които са доставяли удоволствие на майката
- Проблеми с концентрацията
- Затруднения при взимането на решения
- Усещане за безнадеждност или чувство на вина
Симптоми на следродилна депресия при други членове на семейството:
- Загуба на чувство за хумор при родителите на новороденото
- Загуба на чувство за време, като например родителят да не знае дали са минали 20 минути или 4 часа
- Честа поява на плач без видима причина
- Пренебрегване на контрола на хигиената и външния вид, например немита коса и мръсни дрехи
- Поява на уединение и оттегляне от контактите с други хора
- Поява на видими трудности при общуването с бебето, като родителя не изпитва удоволствие от контакта с него
- Негативни мисли и разговори за негативни неща през цялото време
- Поява на тревожност, че нещо не е наред с бебето
- Поява на уязвимост и неувереност
Ако имате или се съмнявате, че имате следродилна депресия е важно да потърсите помощ. Сега може да си запазите час за консултация на телефон 0879859058
Полезна статия: Лечение на Следродилна Депресия с НЛП
Милен Петров
НЛП Терапевт
0879859058
info@nlptherapy.bg
Източници:
-
- https://www.pndsa.org.za/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20483973
- https://www.nhs.uk/conditions/post-natal-depression/symptoms/
- https://www.webmd.com/depression/postpartum-depression/early-warning-signs-postpartum-depression#2
</ol
Милен Петров е успешно сертифициран НЛП Мастър Практик, към международното НЛП Общество в САЩ при ко-създателя на НЛП д-р Ричард Бандлър. Той помага на хора, които имат затруднения в своя живот свързани с Паник Атаки, Страхове, Неудовлетвореност и др. тревожни и депресивни състояния. Използва метода НЛП за да получат повече Спокойствие, Щастие и Хармония в живота си!
Ако и Вие искате да се чувствате добре свържете се с Милен Петров НЛП Терапевт на тел. 0879 85 90 58