Какво е Страх от Отговорност?
Когато човек изпитва ирационален страх от отговорност, това може да се диагностицира, като вид фобия с наименование Хипенгиофобия (Hypengyophobia).
Произхода на думата е гръцки и е съставена от hypengy – отговорен и phobos – страх.
Често от хората, които изпитват страх от отговорност, можем да чуем думите – „страх ме е да поема отговорност”
Повечето човешки страхове имат аналог в животинския свят, човекът, както и дивите животни се страхуват от гръмотевици, огън, хищници, стихийни бедствия и др., но съществуват и само човешки страхове, които липсват в дивата природа. Към тези страхове можем да отнесем – страха от отговорност (хипенгиофобия), който е присъщ само за хората.
Причини за Страх от отговорност
Фобията – страх от отговорност на практика няма за основа никакви биологични причини, а се формира почти изцяло от социални механизми.
Симптоми за Страх от отговорност
Често, когато хората изпитват този страх, те искат да избягат от породената ситуация, изпадат в самозащита, обвиняват другите, за техния неуспех, изказват оправдания и извинения, като причини.
Този страх води не само до появата на тревожност, но съвсем видимо се отразява на обмяната на веществата у човека и неговите физиологични функции и появата на симптоми. Телесните изменения могат да се проявят като при увеличаване на активността му, когато той става неспокоен и суетен, така и при нейното намаляване – хиподинамичност.
Симптомите включват:
- недостиг на въздух – задух
- треперене
- гадене
- повръщане
- повишен пулс
- изпотяване
- панически атаки
Появата на страх от отговорност може да се илюстрира по подобие на показателите на сърдечно–съдовите реакции на участниците в космическите програми. През юли 1969 г. човек от Земята за първи път стъпи на повърхността на друго космическо тяло. Разбираемо е каква голяма отговорност е лежала върху плещите на астронавтите, участвали в този исторически полет. Уредите, които отчитат здравните показатели на космонавтите, показали, че преди излитането на кораба за лунната орбита сърцето на американския астронавт Борман биело с честота 130 удара в минута, а в момента на кацане на Луната пулсът на другия астронавт Армстронг достигнал 156 удара в минута вместо нормалните 77. Може да се предположи, че по този начин сърдечно–съдовата система реагира на опасността, свързана с процедурата на космическия полет. Но това не е съвсем така, тъй като при спускането на съветския луноход от площадката за кацане честотата на пулса на членовете на наземния екипаж също така рязко се повишила и достигнала 130–135 удара в минута, въпреки че не съществувала никаква опасност от техния живот – те си седели в меките кресла на Центъра за управление на космическите полети.
Тук трябва да се отбележи, че във всички условия, дори и в най–тежките, някои хора (около 25% от населението) запазват самообладание, действат ясно и решително в съответствие със ситуацията. След като са разпитани хора попаднали в екстремни ситуации и са запазили самообладание, се е установило, че те не са мислили за собственото си оцеляване, а за отговорността от изхода на ситуацията. Излиза, че при някои появата на страх от отговорност само изостря мисълта, докато при други – го парализира. При първата група „свръхмисълта” на осъзнаването от отговорността води до максимална концентрация на способностите, което помага да се действа ясно и целенасочено. В момента на замяната на „свръхмисълта” с панически страх и с неяснотата на това какво трябва да се направи в конкретното положение настъпва загуба на самообладание и се развиват различни психогенни разстройства. За съжаление трябва да признаем, че повечето хора в първия миг от екстремната ситуация са стреснати и не толкова активни.
Този страх е по изразен у жените, отколкото у мъжете, и постепенно намалява с напредването на възрастта.
Лечение на Страх от отговорност
С помощта на НЛП Терапия, всеки може да преодолее тази фобия, като в процеса на работа се откриват блокажите, които пречат за непоемането на отговорност. Обучения НЛП терапевт може да приложи подходящото лечение и да помогне да откриете причината (причините), която е предизвикала чувството у вас на страх от отговорност и след това в терапевтичния процес да достигнете до желаното състояние.
Милен Петров
НЛП Терапевт
0879 85 90 58
info@nlptherapy.bg
Милен Петров е успешно сертифициран НЛП Мастър Практик, към международното НЛП Общество в САЩ при ко-създателя на НЛП д-р Ричард Бандлър. Той помага на хора, които имат затруднения в своя живот свързани с Паник Атаки, Страхове, Неудовлетвореност и др. тревожни и депресивни състояния. Използва метода НЛП за да получат повече Спокойствие, Щастие и Хармония в живота си!
Ако и Вие искате да се чувствате добре свържете се с Милен Петров НЛП Терапевт на тел. 0879 85 90 58