Мозъчното нарушение хиперактивност и дефицит на вниманието се характеризира с невнимание, импулсивност, които пречат на нормалния живот на индивида.
Невниманието означава, че човек се отклонява от поставените си цели, липсва постоянство, има затруднения при поддържането на фокуса и е неорганизиран.
Хиперактивността се изразява с постоянно движение на тялото, включително в ситуации, в които не е подходящо. Например постоянно говорене, почукване, потропване и др.
Импулсивността си изразява с прибързани действия, които могат да причинят риск за него или други хора. Импулсивното лице може да бъде социално натрапчиво, да прекъсва другите или да взима мигновени решения, без да помислил за дългосрочните последици.
Какви са симптомите?
В периода до 6 годишна възраст, най-честият симптом на дефицит на вниманието е хиперактивността. Хората със симптоми на дефицит на внимание и хиперактивност често могат да:
- Пренебрегват или пропускат подробности, правят нелепни грешки в училище, или на работа
- Имат проблеми с фокусирането на внимание в задачи или игра, включително разговори, лекции или продължително четене
- Не изслушват хората, които им говорят
- Не следват процедури и не успяват да изпълнят задължения на училище или на работното място
- Имат проблеми със самоорганизацията на деня си
- Избягват дейности, които налагат усилена умствена работа
- Губят постоянно разни неща, необходими за задачите или дейностите им като например училищни пособия, химикали, учебници, важни документи, пари, ключове, очила, телефони
- Стават от местата си в ситуации, когато се очаква да седят, например в кино, при пътуване с автобус или в офиса
- Бягат или се качват на високо на места в които това е неподходящо
- Не са способни да играят или да имат хобита
- Извършват постоянни движения
- Говорят без прекъсване
- Не могат да стоят на опашки в магазин или на гише в административна сграда, което ги кара да пререждат другите
- Прекъсват другите например в разговори, игри или дейности
За да се постави диагноза – Дефицит на вниманието и хиперактивност се налага цялостна оценка от лицензиран специалист педиатър психолог с опит. За да може даден човек да получи диагноза хиперактивност и дефицит на вниманието, симптомите трябва да са хронични или дълготрайни и да пречат на нормалното функционирането на лицето.
Лекарят ще гарантира, че всички налични симптоми не се дължат на друго медицинско или психиатрично състояние. Повечето деца с Дефицит на вниманието и хиперактивност получават диагноза в началните години на обучението си.
При юношите или възрастните, за да получат диагнозата, симптомите трябва да са налице преди навършване на 12-годишна възраст.
Признаците на това нежелано психическо състояние могат да се появят още на възраст между 3 и 6 години и могат да продължат през юношеството и зрелостта. Възможно е симптомите да се объркат с емоционални или дисциплинарни проблеми, което води до забавяне на диагнозата. Възрастните с не диагностициран Дефицит на вниманието и хиперактивност може да имат история на лошо представяне в университета, проблеми при работата или трудни или неуспешни взаимоотношения.
Какви са рисковите фактори?
Не са изяснени точните причини, но както много други психически състояния, има редица фактори, които могат да допринесат за дефицит на вниманието, като например:
- Гените
- Употребата на цигари, алкохол или наркотици по време на бременност
- Радиационно облъчване в околната среда по време на бременност
- Преждевременно раждане
- Мозъчни наранявания
Заболяването рядко засяга жени и се среща по-често при мъжете.
Какво е лечението за Хиперактивност и дефицит на вниманието?
Въпреки че няма лечение, понастоящем има разработени много достъпни терапии, които могат да намалят симптомите и да подобрят качеството на живот. Те включват медикаменти, психотерапия, образование или обучение или комбинация от всичките.
При много хора медикаментите намаляват хиперактивността и импулсивността и подобряват способността им да се фокусират, работят и учат.
Лекарствата също могат да подобрят и физическата координация. Понякога няколко различни лекарства или дозировки трябва да бъдат изпробвани, преди да се намери точната доза, която работи за определения човек.
Всеки, който е на медикаментозно лечение, трябва да бъде наблюдаван внимателно от лекуващия лекар.
Съществуват обаче рискове и нежелани реакции, особено когато се използват по-високи от предписаните дози. Например могат да повишат кръвното налягане и сърдечния ритъм и да повишат тревожността. Говорете с лекар, ако забележите някоя от тези нежелани реакции, докато приемате медикаментите:
- намален апетит
- проблеми със съня
- тикове (внезапни, повтарящи се движения или звуци)
- промени в личността
- повишена тревожност и раздразнителност
- стомашни болки
- главоболие
Добавянето на психотерапия за лечение може да помогне на пациентите и техните семейства да се справят по-добре с ежедневните проблеми.
Поведенческата терапия е вид психотерапия, която има за цел да помогне на човек да промени поведението си. Това може да включва практическа помощ като например подпомагане на организирането на задачи или завършване на учебна работа чрез емоционално трудни събития. Поведенческата терапия също учи човек как да:
- наблюдава своето собствено поведение
- давате на себе си похвали или награди за това, че действате по желания начин, като контролирате гнева или мислите преди да действате
Родителите, учителите и членовете на семейството също могат да дадат положителна или отрицателна обратна връзка за определени поведения и да помогнат за установяването на ясни правила и други структурирани практики, които да помогнат на човек да контролира поведението си.
Съвети за подпомагане на деца и възрастни с Дефицит на внимание и хиперактивност:
За деца: Родителите и учителите могат да помогнат на децата с този медицински проблем да останат организирани и да следват указанията с инструменти като:
- Поддържане на рутина и график. Съхранявайте същата рутина всеки ден от времето за събуждане до лягането. Включете време за домашна работа, игра на открито и занимания на закрито. Съхранявайте график на хладилника или на таблото в кухнята. Напишете промените в графика възможно най-рано.
- Изградете ясни и последователни правила. Децата с дефицит на внимание се нуждаят от последователни правила, които могат да разбират и следват.
- Давайте похвали или награди при спазването на правилата. Децата с хиперактивност често получават и очакват критика. Потърсете добро поведение и го похвалете.
За възрастни: Професионален съветник или терапевт може да помогне на възрастен с Хиперактивност и дефицит на вниманието да се научи как да организира живота си с инструменти като:
- Поддържане на рутинни процедури
- Създаване на списъци за различни задачи и дейности
- Използване на календар за планиране на събития
- Използване на бележки
- Задаване на специално място за ключове, сметки и документи
- Разбиване на големи задачи в по-лесно управляеми и по-малки стъпки
След като прочетохте статията Хиперактивност и дефицит на вниманието, може да я споделите в социалните мрежи. Благодаря ви!
Милен Петров е успешно сертифициран НЛП Мастър Практик, към международното НЛП Общество в САЩ при ко-създателя на НЛП д-р Ричард Бандлър. Той помага на хора, които имат затруднения в своя живот свързани с Паник Атаки, Страхове, Неудовлетвореност и др. тревожни и депресивни състояния. Използва метода НЛП за да получат повече Спокойствие, Щастие и Хармония в живота си!
Ако и Вие искате да се чувствате добре свържете се с Милен Петров НЛП Терапевт на тел. 0879 85 90 58